środa, 2 marca 2011

Rodin / Dunikowski

Auguste Rodin urodził się w 1840 roku w Paryżu, zmarł w 1917 w Meudon. Był prekursorem nowoczesnego rzeźbiarstwa, w swoich pracach łączył symbolizm i impresjonizm. Najważniejsza w jego pracach jest giętkość, płynność linii.
Brama Piekieł - to dzieło eklektyczne łączące w sobie 'secesyjne' elementy dekoracyjne, płynne. Natomiast forma drzwi jest renesansowa. 
Twórczość Rodina mogła wpłynąć na Wyspiańskiego, jest to jednak informacja niepotwierdzona. Wyspiański był synem rzeźbiarza, więc podczas swojego pobytu w Paryżu musiał zwrócić uwagę na rzeźby Rodina.  (witraże : Strącenie demonów i Skarby Cezanne'a )


Myśliciel - motyw starożytny w powtarzany w wielu wersjach. (ten obok to Ron Mueck)

Rodin jako pierwszy postawił rzeźby 'na ziemi' - bez postumentu. To jest ważne bo inni artyści wyciągnęli z tego wniosek. Postument sprawia że rzeźba jest nie jest już autonomiczna, jest elementem przestrzeni! Rzeźba ma nadawać rytm przestrzeni. 
mieszczanie z Calais

Dla Polskiej sztuki miało to brzemienne skutki -> w 1906 Dunikowski stworzył swoje 'Brzemienne' które postawił również bezpośrednio na ziemi
Kadr z filmu Wajdy (to najprawdopodobniej wtedy jedna z gipsowych figur uległa zniszczeniu). 
Dunikowski tworzył w tym samym czasie co Rodin, był jednak artystą PRL-u. Urodził się w 1875, zmarł w 1964. 
Wiódł bardzo intensywne życie, dość tragiczne. Tworzył figury bez członków - chciał przedstawić kondycję człowieka w ówczesnym świecie poprzez defragmentaryzację. 
Dunikowski studiował w Krakowie u Laszczki (którego nieznosił) tworzył wtedy bardzo młodopolskie rzeźbiarstwo. Kraków był wtedy opanowany przez Przybyszewskiego (tzw. demona współczesności, założył pismo 'Życie', był przywódcą duchowym artystycznego życia, w jego kręgu działał młody Dunikowski). 
W 1904 powstała Warszawska Szkoła Sztuk Pięknych, Dunikowski został zaproszony do objęcia stanowiska profesora rzeźby. Jednak już po roku pracy wybuchła afera, Dunikowski zastrzelił innego artystę, malarza Wacława Pawliszczaka. Został jednak uniewinniony. Po tej aferze jego udział w zajęciach był raczej problematyczny, ale teoretycznie był profesorem przez 4 lata. 



W 1906-07 powstały 'Brzemienne' które dopiero później zostały odlane z brązu. Jego serdeczny przyjaciel fryzjer z Paryża Antoine oddał rzeźby muzeum, pod warunkiem że jego oddział będzie nosił imię Dunikowskiego. 
Pomnik Dietla - plac Wolności w Krakowie. Ważna jest mocna, konkretna bryła. Klasyczna i nowoczesna jednocześnie. 

Stworzył również cykl 'Głowy Wawelskie'. 
Dunikowski przez całe życie związany był z Sarą Lipską - swoją uczennicą która do końca życia zwracała się do niego per mistrzu. Mieli dziecko Ksawerę Lipską. Później zaczyna tworzyć pod wpływem kubizmu.



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz