Rynek sztuki to arena na której działają określone podmioty, na której dzieją się określone procesy za pośrednictwem grupy przedmiotów.
Podmioty działające
na rynku sztuki:
katalogi Muzeum
albumy Domy Aukcyjne
broszury Galerie
ARTYSTA ->
DZIEŁO SZTUKI ->
ODBIORCA
opinie Konserwatorzy może być zbiorowy
omówienie Krytycy może być pojedynyczy
ekspertyza Handlarze dziełami instytucja państwowa
raporty Antykwariaty prywatna korporacja
- Powody zakupu dzieła sztuki :
- estetyczne
- prestiżowe
- spekulacyjne (tak by odsprzedać z zyskiem)
- długotrwała inwestycja kapitałowa
- pomniejsze : eskapizm (ucieczka w fantastyczny świat sztuki)
Rynek sztuki wg opinii
- Golka (socjolog) - Rynek sztuki narodził się w momencie gdy artyści zaczęli produkować swoje prace na wolny rynek czyli dla anonimowego odbiorcy. Czyli w XVII wieku w Holandii
- Ciechanowiecki - gdy pojawili się pośrednicy w handlu sztuki czyli w epoce renesansu
- Stopczyk - gdy zanika mecenat monarszy co wiąże również z XVII wieczną Holandią.
- Andrzej - Rynek sztuki istniał zawsze. Od kiedy tylko istnieje sztuka. Pośrednicy istnieli już od starożytności, tak samo jak przytaczany przez Golkę wolny rynek sztuki.
- Filip Kotler - Rynek towarowy to grupa producentów i grupa nabywców, między którymi dochodzi do transakcji za pośrednictwem pewnych przedmiotów
Co w takim razie odróżnia rynek dzieł sztuki od rynku towarowego? Na rynku towarowym popyt(Zapotrzebowanie) jest równy podaży(oferta rynkowa). W sztuce nie istnieje taka równowaga między popytem a podażą. Sztuka dawna miała większy popyt niż podaż, natomiast w sztuce współczesnej podaż jest o wiele większa niż popyt.
Różne obiegi dzieła sztuki
- Mecenat - długotrwała umowa(nie zawsze sformalizowana) łącząca artystę z odbiorcą(artyści nadworni) Plusem było to że artysta miał zapewnionego odbiorcę i gażę, a do tego prestiż społeczny. Minusem za to to, że odbiorca miał wyłączność na artystę i jeśli chciał pracować dla innego odbiorcy to musiał starać się o pozwolenia.
- Jednorazowy kontrakt - znamy je od średniowiecza, określane były obowiązki odbiorcy i artysty : tematyka, forma, wielkość, technika, koszty i zapłata. Plusem dla artysty była klarowana sytucja, minusem jednak było to, że później mógł nie znaleźć kolejnych zamówień.
- Wolny rynek - Wykonywanie dzieła dla anonimowego odbiorcy. Pewne ryzyko ponosi się gdy nie ma określonego odbiorcy. Artysta musi zainwestować własne pieniądze nie mając pewności sprzedaży. Musi zatem trafić w gusta przeciętnego odbiorcy i wykonać dzieło z tańszych materiałów. Oczywiście plusy wolnego rynku są ogromne dla artysty który ma już ugruntowaną pozycję np. Damien Hirst
Gdzie nabywane są dzieła?
- w przeszłości często w pracowni artysty (bez udziału pośredników)
- w połowie XV wieku - 1 aukcje w Niderlandach "aukcje holenderskie" - sprzedaże publiczne, miały specyficzny przebieg. Ogłaszano cenę maksymalną i obniżano ją aż do sprzedaży dzieła.
- w 1 połowie XVII wieku - w Holandii aukcje zyskują nową formę taką jak teraz: od ceny minimalnej wzwyż.
- 1618 rok - 1 katalog aukcyjny w Holandii, miał formę spisu przedmiotów. Była to oferta upubliczniona!
Najstarszym Domem Aukcyjnym jest Dorotheum we Wiedniu (1706) działa do dzisiaj. 2 największe domy aukcyjne powstały w XVIII wieku w Londynie i są to : Christie's i Sothebys, które w XX wieku stały się międzynarodowymi rynkami i do dziś mają wiele filii.
Jak wygląda sprzedaż?
- Gdy zostaje wyprodukowany katalog (bardzo droga produkcja, papier kredowy, wiele obrazków, opinie ekspertów), wpisywane są tam wszystkie dane : waluta, regulamin, system, wymiary etc. W tym samym katalogu napisane jest kiedy i gdzie odbywa się pokaz przed aukcyjny, rodzaj wystawy na którą przychodzą potencjalni konsumenci z doradcą i patrzą "czy nie kupują kota w worku".
- W katalogu pojawia się cena wywoławcza 1) pełna kwota np. 40 000$ 2) cena szacunkowa od 40 000$ do 60 000$
- Istnieją także niepisane reguły np każde dzieło ma swoją cenę rezerwową czyli taką poniżej której dzieło nie może zostać sprzedane, zazwyczaj cena wywoławcza stanowi 50% ceny rezerwowej po to, by wzbudzić zainteresowanie konsumenta. W aukcji biorą też udział przedstawiciele domu aukcyjnego którzy starają się wywindować cenę dzieła.
- Hummer Price - cena sprzedaży, cena wylicytowana przez potencjalnego kupca.
Jak zarabia dom aukcyjny? - artysta po sprzedaniu jego działa sztuki płaci domowi aukcyjnemu pewien określony % zazwyczaj jest to ok 5 - 10 % wylicytowanej kwoty. Im większa kwota tym mniejszy procent. Nabywca również płaci podobny procent.
Utrzymanie domu aukcyjnego jest dość kosztowne
-> produkcja katalogów
->muszą mieć ekspertów sprawdzających oryginalność dzieł
->utrzymywanie siedziby, zapewnienie bezpieczeństwa
Muzeum - można tam zobaczyć dzieła, ale nie kupić. Rola muzeum jest niezwykle ważna w koniunkturze artystycznej. Zazwyczaj dzieła prezentowane w muzeum są wartościowe pod względem artystycznym i rynkowym. Biorą udział w promocji artystów(w ten sposób rośnie jego pozycja rynkowa). Często artyści zabiegają o bycie wywieszonym w muzeum oddając swojego dzieła jako dary.
Galeria
- Niekomercyjna - to taka w której dzieł nie można kupić. Takie galerie tylko organizują wystawy. Egzystują dzięki dotacjom i sprzedaży katalogów.
- Komercyjna - to taka w której można kupić dzieło, jest to rodzaj handlu obrazami. Ale nie muszą być niskiej jakości np. Marlborough Art Gallery skąd wybili się np Henry Moore czy Bacon. Takie galerie nastawione są na zysk, ale także promują artystów i urządzają niezwykłe wystawy.
Eksperci - większość z nich to pracownicy muzeów lub uniwersytetów. Mają podwójne role pracując w muzeum - non profit i na rynku - zysk. Jednak kodeks etyki Icom mówi że pracownicy muzeów nie powinni wydawać ekspertyz pisemnych. Ekspert wydaje opinie, wycenia, sprawdza jakość, a także ocenę historyczną i artystyczną.
Marszandzi - opiekunowie artystów, starający się ich wypromować. np. Paul Durand Ruel - słynny opiekun impresjonistów
Jakie czynniki wpływają na cenę dzieła sztuki :
-tworzywo : kamienie szlachetne, drewno, złoto etc.
-temat (szczególnie w XVII wiecznej Holandii) - martwa natura była tańsza niż malarstwo historyczne
-wymiary - zależne od wielkości płótna (też XVII Holandia)
-od liczby osób na obrazie (XVII Holandia) np. Rembrandtowi za portret rodzinny płacono 'od głowy'
-współcześnie liczy się ranga artysty oraz popyt na dzieło.
Jak cena jest ustalana? Przez ekspertów, muzealników, przedstawicieli domów aukcyjnych. Tak aby dzieło można sprzedać. Oczywiście dom aukcyjny tak żeby zarobić, ekspert jak najwyżej bo pobiera procent od sprzedaży np. Berenson
Nazwisko artysty działa jak magnez, poziom dzieła jest wtedy nieistotny. Czasami istotne jest pochodzenie i historia dzieła, to do kogo należało wcześniej.
Jak sprawdzić eksperta? Są wydawnictwa które mają ceny dzieł sprzedawanych na aukcjach etc. Zatem można dowiedzieć się za ile były nabyte przed wystawieniem na aukcje. Ceny te publikowane są w gazetach branżowych :
- The Art Newspaper (NYC i Londyn) od 1945
- Burlington Magazine - od XIX wieku
- Antique Magazine - od 1945
- Weltkunst
- w polsce : Art&Business
- a także roczniki - The Auction Records, The International Sales Index, Le Guid Mayer
Dzięki rynkowi sztuki następuje obiektywizacja dzieł. Istnieje rywalizacją między twórcami, co jest kwestią pozytywną. Szereg dzieł zostaje upublicznionych mimo prywatnych kolekcji.
Przed artystą stoją 2 drogi "jeśli nie pójdzie na komercję, to czeka go staropanieństwo" ale "Artyście grozi prostytucja jeśli pójdzie na komercję". Andrzej woli prostytucję.